Są ludzie, którzy zostali powołani by dać świadectwo. Jednym z nich jest Zbigniew Herbert – człowiek, który swoją postawą pokazał, że można być porządnym w czasie grozy, nie współpracować z tyranami i zdrajcami, bronić Tradycji. To jego pamięci dedykowana jest „Niezłomność”. Niniejsza płyta to również hołd dla innych obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów, to hołd oddany bohaterom - generałowi Bułakowi-Bałachowiczowi i jego wilkom, żołnierzom SGO „Polesie”, Sybirakom, powstańcom warszawskim, żołnierzom wyklętym – hołd w 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cześć ich pamięci!



Ataman to piosenka napisana z okazji 125 rocznicy urodzin generała Stanisława Bułaka-Balachowicza – bohatera wojny 1920 roku. Z kolei Kock opowiada o ostatniej bitwie kampanii wrześniowej stoczonej 2-6 X 1939 przez żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Utwór trzeci – Na etapie jest poświęcony zesłańcom Sybiru, tym, których zdradzono o świcie. Warszawa 44 to piosenka o 63 dniach chwały a zarazem o wielkiej tragedii powstania warszawskiego. Ostatni utwór – Modlitwa leśnych jest dedykowany żołnierzom wyklętym, oddziałom leśnym walczącym o wolną Polskę w latach 1944-1956. Chwała bohaterom!

We wszystkich utworach można usłyszeć głos Mistrza Herberta czytającego „Przesłanie Pana Cogito”. Słowa tego wiersza towarzyszyły twórcom płyty podczas miesięcy nagrań, zaś wezwanie Bądź wierny Idź stało się mottem całego projektu „Niezłomność”.



Jeśli ktoś chciałby zapłacić za udostępnione poniżej mp3-ki, to może to zrobić wspierając dowolną kwotą Fundację Tradycji Miast i Wsi (wpisując jako tytuł: "darowizna na cele statutowe, muzyka"). Oto nr konta: 16 1090 1740 0000 0001 2088 2593 (Bank Zachodni WBK).


I Ataman (6:36) ściągnij | tekst | teledysk
II Kock (6:20) ściągnij | tekst
III Na etapie (7:12) ściągnij | tekst
IV Warszawa 44 (7:27) ściągnij | tekst
V Modlitwa leśnych (7:00) ściągnij | tekst


Uczestnicy projektu: Dawid Hallmann (teksty, wokal, gitara, flet prosty, tin whistle, dzwonki, sample), Krzysztof Kołtunowicz (gitara, chór, perkusja, realizacja dźwięku, dobre rady), Matylda Grabowska (skrzypce), Łukasz Gawlik (chór), Lord Kula (las w „Modlitwie leśnych”).

Płyta została nagrana w podziemnym studiu Krzysztofa Kołtunowicza.



R E K L A M A