Jeśli ktoś chciałby zapłacić za udostępnione poniżej mp3-ki, to może to zrobić wspierając dowolną kwotą Fundację Tradycji Miast i Wsi (wpisując jako tytuł: "darowizna na cele statutowe, muzyka"). Oto nr konta: 16 1090 1740 0000 0001 2088 2593 (Bank Zachodni WBK).
I Pieśń o Tarnowskim (4:51) | ściągnij
II Duma o Zakrzewskim (3:23) | ściągnij
III Na lipę słowiańską (3:31) | ściągnij
IV Pieśń Legijonu Litewskiego (5:43) | ściągnij
V O jau mano mielas (3:36) | ściągnij
FOLKRAP to pierwszy w Polsce projekt, który w wyjątkowy i unikatowy sposób połączył dwa gatunki muzyczne - folk i rap. Trudno powiedzieć, który gatunek muzyki dominuje. Rytmikę rapowego beatu zrównoważyła melodyjność folkowych motywów, zaś język XIX-wiecznej poezji został oprawiony w typową dla rapu melorecytację. Pojawia się również śpiew.
FOLKRAP to efekt współpracy dwóch muzyków reprezentujących odległe od siebie gatunki. Celownik od kilkunastu lat zajmuje się produkcją beatów. Ma w tym zakresie spore doświadczenie. Charakteryzuje się jednak muzyczną otwartością, nie tak znowu częstą w hip-hopie. Z kolei Hallmann znany jest z powrotu do muzycznych korzeni: neofolkowych prób, łączenia przeróżnych elementów brzmieniowych, wykorzystywania oryginalnych sampli, ciągłego poszukiwania formy.
FOLKRAP to muzyczny eksperyment, który powstał w związku z 27. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym "Dozwolone do 21". Nagrania trwały od połowy października 2009 roku. Pierwszy koncert, będący prapremierą tego muzycznego wydarzenia odbył się 6 listopada w Tarnowie. W opinii słuchaczy powstał projekt bardzo przemyślany muzycznie, zaskakujący niezwykle spójnym synkretyzmem, w którym często zacierają się granice między XIX-wiecznym folkiem a rapem XXI stulecia. Dzięki temu projekt może zainteresować ludzi różnych pokoleń i odmiennych wrażliwości muzycznych.
FOLKRAP to przekaz. Przekaz ponadczasowy i niezwykle wartościowy. Wiele z tych pieśni jest dziś zupełnie zapomniana, tak jak bohaterowie o których opowiadają. No bo któż dziś pamięta pułkownika Kaliksta Zakrzewskiego, którego waleczność w okresie wojen napoleońskich uwiecznił Antoni Gorecki? Warty podkreślenia jest wątek litewski, który bardzo silnie pojawia się w projekcie. W ten sposób podkreślone zostały wielowiekowe więzy łączące nasze narody. Ostatni utwór - O jau mano mielas jest w całości zaśpiewany i zarapowany po litewsku. Z kolei Pieśń Legijonu Litewskiego jest hołdem dla Juliusza Słowackiego, z okazji przypadającej w 2009 roku dwusetnej rocznicy jego urodzin.
FOLKRAP to powrót do szeroko pojętych korzeni kulturowych. Również do korzeni tarnowskiej awangardy. Producentem projektu jest tarnowski Pałac Młodzieży. To nie przypadek, że ten pierwszy w Polsce projekt folk-rapowy powstał właśnie w Tarnowie - mieście, gdzie wiele rzeczy miało swój początek.